WordPress Woocommerce nedir 2?

WordPress Woocommerce teması / Woocommerce themes nedir?

WordPress Woocommerce teması / Woocommerce themes nedir?

WordPress Woocommerce teması / Woocommerce themes, e-ticaret sitenizin tasarımsal olarak nasıl görünceğini ayarladığınız tasarım şablonlarıdır. Bu şablonları WordPress altyapınız üzerine kurarak, site tasarımınızı değiştirebilirsiniz. Bu temalar üzerinde renk ayarları, sayfadaki ögelerin ayarları değiştirilebilir ya da tasarımcıların hazırladığı örnek şablonların demolarını kurarak, tasarımı birebir kullanabilirsiniz.

Woocommerce ve WordPress temaları genellikle farklılıklar içerse de WordPress uyumlu herhangi bir temada Woocommerce için kullanılabilmektedir. Tabii ki her temanın / Woocommerce template’inin online satış için hazırlanmadığını ve her temanın Woocommerce eklentisi ile düzgün çalışacağını söyleyemeyiz.

WordPress Woocommerce temaları ücretli mi?

WordPress Woocommerce temaları internet üzerinde ücretli ve ücretsiz olarak bulunabiliyor. Farklı platformlar üzerinden Woocommerce temaları araştırabilirsiniz. Bu temaların ücretsiz olanları genellikle birçok özellik konusunda kısıtlı oluyor ve site tasarımı üzerinde istediğiniz düzenlemeleri yapamayabiliyorsunuz. Bu da tasarım ve kullanıcı deneyimi anlamında kısıtlanmanıza neden oluyor.

Ücretli Woocommerce temaları / WordPress Woocommerce themes ise tasarımsal olarak daha çarpıcı olabiliyor ve kullanıcı deneyimi kosunda da daha iyi çözümler üretebiliyor. WordPress’in açık kaynaklı bir yazılım olmasından dolayı da WordPress ve Woocommerce’ün kaynak yazılımı ile uyumlu olan temalar internet üzerinde bulunabiliyor. Birçok tasarımcı farklı platformlar üzerinden bu temaları satışa çıkarttıkları için birçok farklı tasarım alternatifine sahip oluyorsunuz.

Bu temaların da kendine has avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Bunları da yazının ilerleyen bölümlerinde kapsamlı bir şekilde ele alacağız.

 

WordPress Woocommerce kurulumu nasıl yapılır?

WordPress altyapınız bulunuyorsa, WordPress Woocommerce kurulumu birkaç adımda tamamlanabilmekte. Altyapı modülünü kendiniz bilgisayarınıza indirdikten sonra FTP üzerinden sunucunuza yükleyebilir ve sonrasında da WordPress’in eklentiler bölümü üzerinde aktive edebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise doğrudan WordPress yönetici paneli üzerinde yeni eklenti kurulumu bölümünden “Woocommerce”ü aratarak, doğrudan yükleme işlemini yapabilirsiniz.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Woocommerce WordPress ayarlarını yapmanız gerekiyor. Bu ayarlarda da mağaza adı, adresi, sitede kullanılacak olan para birimi, kargo seçenekleri, vergi oranları gibi temel ayarları yapmanız gerekiyor. Bu ayarları kurulum sırasında tamamlamadan da kurulumu bitirebilir ve ayarları yapmak için bu bölüme tekrar yönetici panelinden ulaşabilirsiniz.

WordPress Woocommerce kurulumu ücretli mi?

Woocommerce kurulumunu eğer siz yapıyorsanız, herhangi bir ek ücret ödemeden yapabilirsiniz. Bu kurulumu bir yazılımcıya yaptırtıyorsanız, bu woocommerce ayarlarının doğru bir şekilde yapılması ve eklentinin eksizsiz çalışması için yaptığı çalışmalardan dolayı sizden bir ücret talebinde bulunabilir.