WordPress Woocommerce’ın dezavantajları

Avantajları olduğu gibi Woocommerce’ün dezavantajları da bulunuyor. Bu dezavantajları da şöyle sıralayabiliriz:

Kodlama ve tasarım bilgisi gerektirir

WordPress kurulumu için ek bir kodlama bilgisine ihtiyaç yoktur; ancak sitenin yönetimi sırasında bazı özel değişiklikler yapmak için kaynak kodlara erişmeniz ve bazı düzenlemeler yapmanız gerekir. Bu durumda da temel bir kodlama bilginizin olması gerekir.

Buna ek olarak tasarım konusunda da belli bir tecrübenizin olması önemlidir. Woocommerce teması satın almış olsanız dahi, bu temanın kurulumu, tasarımsal olarak hangi ögelerin nereye geleceğini bilmeniz, renk uyumları sağlamanız ve kullanıcı deneyimini mümkün olan en iyi hale getirmeniz önemlidir. Tasarım konusunda tecrübenizin olmayışı, kullanıcı deneyimini iyi tasarlayamamanıza neden olur ve bu da geri dönüşümlerinizi etkiler.

Güvenlik sorunları

WordPress’in açık kaynaklı bir yazılım olması bir takım güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Her ne kadar kaynak kodlarda güvenlik önlemleri alınsa da kötü niyetli kişiler bu açıkları bularak, sitelere saldırabiliyor. Bir e-ticaret sitesi olarak güvenlik oldukça önemli bir konudur ve bu sebeple de WordPress sitesinin güvenliği için ekstra yazılımlara ihtiyaç duyarsınız.

Ücretsiz güvenlik eklentileri olsa da bunlar çok temel korumalar sağladığı için, kapsamlı bir çözüm üretmezler. Bu durumda da daha profesyonel çözümler sunan güvenlik eklentileri satın almanız gerekir ki bu da ekstra maliyetlerin çıkmasına neden olur.

Tema ve ek eklenti ücretleri

Ücretsiz eklenti ve temalar çok temel özellikler sundukları için kapsamlı çözümler üretmezler. Bu da sizi daha profesyonel çözüm sunan tema ve eklentileri satın almaya yönlendirir. Bunlar da ek maliyetlerin çıkmasına neden olur.

Tema uyumsuzlukları ve sorunları

Teme ücretlerinin yanı sıra bazı temaların Woocommerce ile uyumsuzluğu olabilir. Bu durumda da satın almış olduğunuz bir temayı kullanabilirsiniz. Bu da boş yere bir tema için ücret ödemiş olmanız anlamına gelir. Bir temayı satın almadan önce tüm özelliklerini araştırmanız, en son güncellenme tarihine bakmanız, kullandığınız WordPress ve Woocommerce sürümü ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz ve temayı satan kişi ya da kurumun, destek verip vermediğini, eğer veriyorsa destek kalitesinin nasıl olduğunu araştırmanız gerekir. Özellikle ücretsiz satılan tema ve eklentilerde müşteri desteği bulunmayabilir.

Güncelleme ve eklenti uyumsuzluk sorunları

WordPress ve Woocommerce kullanımı sırasında sitenizin güncellemelerini de yapmanız gerekmektedir. Belli aralıklarla bu modül ve eklentilerin güncellemeleri yayınlanır. Bu güncellemeleri yönetici paneli üzerinden takip etmeniz gerekir. Ancak her zaman kullandığınız tüm eklentiler aynı zamanda güncellenmediği için bu eklentileri yeni sürümlere yüklemek, tüm sisteminizle uyumlu bir şekilde çalışmamasına neden olabilir. Bu da sitenizi çökmesine ya da tasarımsal ve işlevsel bozukluklar yaşamasına neden olabilir.

Sorunun kaynağını bilmediğiniz durumlarda da sitenizi belli bir süre kapatmanız ve çözüm için internet üzerinden kaynak arayışına girmeniz gerekebilir. Bir diğer alternatifte de bir yazılımcıya ulaşarak, onun bu sorunu çözmesini isteyebilirsiniz ve tabii ki bu durumda da yazılımcının yaptığı çalışmalar için ek bir ücret ödemeniz gerekir.

Ödeme sistemi entegrasyon kısıtlamaları

Ödeme sistemi / Woocommerce ödeme yöntemi ekleme ve woocommerce sanal pos kurulumunda / woocommerce sanal pos entegrasyonunda bazı kısıtlamalar yaşarsınız. Tüm servis sağlayıcılarının Woocommerce ile uyumluluğu yoktur. Bu durumda da kullanabileceğiniz ödeme sistemi sağlayıcılarının sayısı azaldığı için, bu firmaların sunduğu hizmetlere bağımlı kalmak zorunda olursunuz.

Kargo takibi yönetimi ve entegrasyonlarının kısıtlı olması

Woocommerce üzerinde çalışırken, e-ticaret sitenizi doğrudan çalıştığınız kargo firmasının sistemine entegre (Woocommerce kargo entegrasyonu / eklentisi) edemeyebilirsiniz. Woocommerce entegrasyonu yapılamaması durumunda da yönetici paneliniz üzerinde kargo süreci ve işlemlerini takip edememiş olursunuz. Bu kargo firmalarının entegrasyonlarının olmayışı da sizin için bir sorun olacaktır.

Sitenin altyapı bakımı, güncelleme ve yedeklemelerinin düzenli olarak yapılması

WordPress altyapı bir siteniz olduğunda sitenizin tüm altyapı kontrollerini yapmanız gerekir. Kodların sorunsuz çalışması, yeni eklenen eklentilerin düzgün çalıştığının kontrollerinin yapılması, hatalı çalışan bölümlerin düzenlemelerinin yapılması gibi birçok arka plan işi bulunuyor.

Bunlara ek olarak sitenin altyapısını belli aralıklarla güncellemeniz de gerekir. Bu güncelleme süreçlerinde sitenizi bakım moduna alarak, olası hatalarla karşılaştığınızda müşterilerinizin mağdur olmamasını sağlamanız gerekir.

Yedekleme işlemleri de sizin yapmanız gereken işlerden biridir. Sitenizi belli aralıklarla yedekleyerek, sitenizin olası bir çökme durumunda son haline getirebilmeniz gerekir. Bunun için de düzenli aralıklarla web sitenizi yedeklemeniz gerekir.